+38

+38 (066) 519 5757
+38 (093) 463 5757 

Квартира в іпотеку: документи і оформлення

Рано чи пізно ми всі звертаємось до питання придбання особистого житла.

У більшості наших громадян перші взаємини з нерухомістю починаються з оренди житла. Наприклад, молодий студент, прибувши в інше місто вчитися, сповна насолодившись життям в гуртожитку, вирішує орендувати невелику квартиру для більш комфортного та самостійного життя. У якийсь момент у цієї людини виникає бажання скоротити свої витрати на оренду житла, і не віддавати ці гроші даремно, а акумулювати їх у власній квартирі і виплачувати відсотки по кредиту замість орендної плати. Або, наприклад, сімейна пара чекає на поповнення, і додаткові фінансові витрати в цей період неминучі, а розширювати свій житловий простір необхідно для комфортного проживання всіх членів сім’ї. Найімовірніше, іпотека на нову, більш простору квартиру буде дуже хорошим варіантом вирішення цих життєвих питань.

Іпотечний кредит або іпотека – це продуктивний фінансовий інструмент для придбання власного житла. Перевагою такого виду оплати є те, що, за відсутністю повної вартості нерухомості, покупець вносить частину суми і в подальшому фіксовані платежі за нерухомість, якою вже може користуватися. І після повної виплати вартості нерухомості, яка прописана в договорі іпотеки, право власності і користування нерухомістю від банку-кредитора переходить до майбутнього власника – покупця за договором іпотеки.

На ряду з іншими способами придбання житла, іпотека має ряд своїх переваг і недоліків. Одним з головних плюсів покупки нерухомості через іпотечний кредит є можливість впливати на вартість придбаного майна: чим більший у Вас перший внесок по квартирі, тим менше в остаточному підсумку вартість цієї квартири. Подорожчання (відсоткова ставка кредиту) виникає тільки на неоплачену  частину вартості квартири. Перший внесок в Україні стартує з 20% від повної вартості квартири або будинку.

Ще одна важлива перевага іпотеки – Ви платите за своє житло, а не оренду, а адже часто ці суми приблизно відповідають. Ще серед плюсів: можливість покупки нерухомості навіть при невеликій сумі початкового внеску; при достроковому погашенні кредиту можна також заощадити на відсотках; є великий вибір варіантів нерухомості: квартира в новому ЖК, пентхаус в центрі міста, дуплекс або заміський будинок. Мабуть, головним мінусом придбання квартири в іпотеку є те, що права власності на житло належать банку до погашення всієї суми і відсотків.

Також є прихований недолік: відсоткова ставка напряму залежить від розміру початкового внеску, рівня заробітної плати і кредитної історії позичальника, і нерідко кредит, при відсутності гарної історії або високої заробітної плати, є недостатньо вигідним або зовсім не схвалюється банком.

Для того, щоб скористатися іпотечним кредитом, позичальник повинен відповідати ряду вимог банку-кредитора:

– перевагу в кредиті віддають позичальникові, який  понад рік працює в ФОП з особливих видів діяльності (IT-сфера, програмування, послуги в сфері медицини).

– на одного члена сім’ї повинно бути не менше 15-20 тисяч гривень доходу. При цьому дітей також належить вважати членами сім’ї, тому, дохід сім’ї, де, наприклад, є двоє дітей, повинен відповідати 60-80 тисячам гривень на місяць.

– Для швидкого і позитивного рішення від банку розмір кредиту не повинен перевищувати 50% від вартості нерухомого майна, тому банки частіше видають іпотеку на 10-25% від вартості житла.

– Більша частина банків відмовляється кредитувати на первинному ринку під будь-які види контрактів, де задіяні ФФБ, БЦО, Форвардні контракти або участь в ЖБК. По більшості з цих деривативів інвестор, по суті, купує лише права на придбання майбутнього житла, а банку в такому випадку в заставу взяти нічого, і такий «ризикований» кредит для банку не є цікавим.

Також, при вирішенні брати іпотечний кредит, потрібно бути готовим до часто неврахованих додаткових платежів:

– на термін всієї кредитної програми обов’язкова наявність страхування життя і здоров’я позичальника (до 1% від суми кредиту);

– щорічно страхується на термін всієї кредитної програми, що купується;

– при видачі кредиту виникає комісія банку (до 1% від суми);

– тільки акредитованими банком оцінювачами виконується оцінка нерухомості, і за рахунок позичальника, що часто дорожче ринкової ціни такої роботи у інших оцінювачів.

З огляду на вище викладені факти, українському ринку нерухомості просто необхідні низькі ставки за іпотечним кредитом. З початку 2020 року помітний деякий спад ставки по кредитах. Підсумки 2019 року показали середню ставку в розмірі 20-22% річних, а в поточному році планується зниження ставки до 14-16% річних, що зробить покупку житла в іпотеку більш вигідною пропозицією.

Купити житло в іпотеку, на сьогоднішній день, досить непросте завдання, але все ж, на це наважуються щороку приблизно 5% всіх покупців нерухомості в Україні.Переваги для наших співгромадян значно перевищують ризики, тому такий вид купівлі житла навіть зростає в популярності, і більшість великих банків України пропонують іпотечні кредити з хорошими умовами співпраці.

Поділіться цим
country.ua