+38

+38 (066) 519 5757
+38 (093) 463 5757 

Продаж-купівля квартири через опікунську раду

В українському законодавстві в обов’язковому порядку передбачена державна перевірка всіх договорів про продаж нерухомості, власниками якої є неповнолітні і малолітні діти. Всі норми прописані в Сімейному та Цивільному кодексі України.

У статті 6 Сімейного кодексу зазначено, що малолітньою вважається дитина, якій ще не виповнилося 14 років, а неповнолітнім громадянин у віці від 14 до 18 років.

Недотримання інтересів дітей, обмеження їх прав під час проведення угод з нерухомістю неприпустимо. Контролює дотримання прав дітей їх батьками або опікунами місцевий орган опіки та піклування.

Для здійснення операцій з нерухомим майном дітей їх законний представник зобов’язаний отримати на це дозвіл в опікунській раді.

За захист всіх майнових прав та інтересів дітей посадові особи несуть персональну відповідальність. Сама процедура з розгляду справи і видачі дозволів триває близько місяця в залежності від ситуації.

Якщо дитина є власником або співвласником нерухомості, то ви отримаєте позитивний результат від органу опіки, якщо площа придбаного житла не менше, а то й більше продаваної. Також вартість житла, що купується повинна бути не менше того, що продається. Давайте розглянемо на прикладі, – ви (батько або опікун) і ваша дитина володієте 4 кімнатною квартирою площею 100 кв.м. 50/50 і ви хочете придбати двокімнатну в іншому районі свого населеного пункту, а вона виявиться меншої вартості  і площею всього 50 кв.м, то вам доведеться повністю зробити свою дитину власником нового житла, щоб у дитини залишилися ті ж 50 кв.м, якими він володів в 4-х кімнатній квартирі, інакше опікунська рада вам не дасть дозвіл на продаж, вважається, що угода не рівносильна і в цьому випадку ущемлені інтереси дитини.

 

Житлові умови нового житла теж повинні бути не гіршим за попередні.

У разі, якщо відбувається продаж житла дитини в зв’язку з переїздом в іншу країну або він отримав спадок перебуваючи в іншій країні, але є громадянином України, то вам необхідно буде довести своє перебування в іншій країні (громадянство іншої країни, вид на проживання), опікунська рада не може відмовити у продажу, але попросить надати повний пакет документів про перебування в іншій країні вас (опікуна) і неповнолітнього.

При купівлі житла дитині в іншому населеному пункті в Україні, доведеться отримати докази наміри покупки нового житла, як правило, продавець нового житла надає офіційно завірений нотаріальний “договір намірів”, що саме у нього за таку-то суму, не меншої площі за ту, що продається  буде куплений об’єкт нерухомості, після чого опікунська рада виносить позитивне рішення.

Якщо дитина, є власником земельної ділянки, то вона може її продати з умовою, що  отримає нерухомість, наприклад, квартиру тотожною суми. Тобто продавши ділянку за 30000 у.о. і купивши квартиру на ці гроші в зданому будинку з підключеними комунікаціями. Опікунська рада ніколи не приймає позитивне рішення по купівлі житла в споруджуваному багатоповерховому будинку.

Ще один важливий момент, незалежно від того чи перебувають батьки у шлюбі чи ні на момент продажу нерухомості дитини, дозвіл на продаж потрібно брати у обох. Виняток – позбавлення батьківських прав і якщо один з батьків офіційно безвісти зниклий. Один з батьків може здійснити операцію самостійно, якщо другий тяжко хворий, знаходиться за кордоном або батько записаний зі слів матері, а також один з батьків помер. У цих випадках надаються довідки, які видаються в РАЦСі.Той з батьків,що знаходиться за кордоном надсилає дозвіл на продаж житла своєї дитини поштою, закріпивши свій підпис у нотаріуса або в нашому консульстві країни проживання. Найпоширеніша ситуація, коли один з батьків, який не живе вже в сім’ї і принципово не являється в органи опіки для дозволу продажу житла свєї дитини. В такому випадку необхідно збирати свідчення його відмов і чесно все розповісти держорганам опіки, які можуть ситуацію обернути на користь дитини, вважаючи, що така поведінка одного з батьків шкодить його нормальному життю і дозволить продаж нерухомості.

 

Якщо дитина прописана в квартирі (будинку) і не є її власником, то теж необхідний дозвіл двох батьків на його виписку, прописку в іншому місці, як правило з одним з батьків. Процедура така: спочатку ви виписуєтесь з дитиною з квартири і прописуєтесь у родичів (друзів), продаєте свою квартиру, купуєте нову і знову прописуєтесь вже в ній з дитиною. В іншій ситуації опікунська рада не дасть дозвіл на продаж квартири з прописаною в ній дитиною.

У всіх випадках продажу нерухомого майна дитини вам знадобляться: свідоцтво про народження, паспорти батьків (опікунів), ідентифікаційні коди, правовстановлюючі документи на квартири, техпаспорти на квартири, оцінка вартості обох квартир, витяг прав власності продаваної і купованої квартир,заяви всіх членів сім”ї (діти пишуть якщо їм виповнилося 10 років)

Органи опіки завжди на стороні інтересів дитини, ситуації всі індивідуальні, вам можуть знадобитися додаткові довідки і докази при вирішенні спірних моментів.

Поділіться цим
country.ua